Abstrakt
Artykuł 1 Protokołu nr 1 do Konwencji o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności stanowi, że każda osoba fizyczna i prawna ma prawo do poszanowania swego mienia. Nikt nie może być pozbawiony swojej własności, chyba że w interesie publicznym i na warunkach przewidzianych przez ustawę oraz zgodnie z ogólnymi zasadami prawa międzynarodowego. Celem tych przepisów jest przede wszystkim ochrona własności. Przez uznanie, że każdy ma prawo do poszanowania mienia, w art. 1 Protokołu nr 1 do Konwencji o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności w istocie gwarantuje się prawo własności, a pozbawienie własności jest dopuszczalne tylko pod określonymi warunkami. W orzecznictwie krajowym gwarancje te nie są dostatecznie realizowane. Wprawdzie przewidziane jest odszkodowanie od gminy (art. 18 ust. 3a ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego). Niemniej sądy zbyt rygorystycznie oceniają wymagania dowodowe nałożone na właścicieli. W sprawie Wyszyński przeciwko Polsce, w której skarżący nie uzyskał odszkodowania na gruncie krajowym od gminy na skutek niezapewnienia lokalu socjalnego, ETPCz słusznie zwrócił uwagę, że sądy przyjęły, iż skarżący nie udowodnił, że poniesiona przez niego szkoda była normalnym następstwem niezgodnego z prawem zaniechania gminy, choć w toku postępowania uzyskano aż dwie opinie biegłych. W sprawie Broniowski przeciwko Polsce na gruncie mienia zabużańskiego ETPCz stwierdził, że odebranie własności bez odszkodowania w rozsądnej proporcji do jej wartości stanowi nieproporcjonalną ingerencję, a całkowity brak odszkodowania może być uzasadniony jedynie wyjątkowo. Zachodzi zatem potrzeba liberalizacji postępowania dowodowego i szerszego zastosowania domniemań faktycznych (art. 231 k.p.c.) oraz poprzestania na uprawdopodobnieniach w celu zapewnienia efektywnego dochodzenia przez właściciela odszkodowania od gminy za niezapewnienie lokalu socjalnego. Nieodzowne wydaje się też przy ocenie zaistnienia adekwatnego związku przyczynowego odwołanie w tym zakresie do wskazań wiedzy i doświadczenia życiowego składu orzekającego. Wymagań co do wykazania szkody nie można rozumieć zbyt surowo. Dla przełamania wadliwej praktyki sądów konieczna jest wyraźna ingerencja ustawodawcy. Celowe byłoby wyraźne odesłanie proceduralne do stosowania odnośnie do tej kategorii spraw art. 322 k.p.c. nie tylko gdy chodzi o wysokość szkody, ale i sam fakt jej powstania.
Bibliografia
Czachórski W., Prawo zobowiązań w zarysie, Warszawa 1968.
Czachórski W., Ustalenie wysokości odszkodowania według przepisów Kodeksu zobowiązań, NP 1958, nr 4 i 5.
Czachórski W., Zobowiązania. Zarys wykładu, Warszawa 1974.
Banaszczyk Z., w: K. Pietrzykowski, Kodeks cywilny. Tom I. Komentarz do art. 1–449(10), t. I, Warszawa 2011.
Dąbrowa J., Odpowiednie ograniczenie rozmiarów obowiązku naprawienia szkody na tle Kodeksu cywilnego, PiP 1968, nr 1.
Dziczek R., Komentarz do ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy
i zmianie Kodeksu cywilnego, w: Ochrona praw lokatorów. Dodatki mieszkaniowe. Komentarz. Wzory pozwów, Lex 2020, komentarz do art. 18.
Fuchs B., w: Fras M., Habdas M. (red.), Kodeks cywilny. Komentarz. Tom III. Zobowiązania. Część ogólna (art. 353–534), komentarz do art. 361 k.c., wersja Lex.
Garlicki L., Hofmański P., Wróbel A., Konwencja o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności, t. 1, Komentarz do artykułów 1–18, Warszawa 2010.
Jastrzębski J., Dyferencyjna metoda ustalania szkody w sprawach reprywatyzacyjnych – krytyczne uwagi na tle orzecznictwa Sądu Najwyższego, PS 2016, nr 3.
Kaliński M., w: System Prawa Prywatnego, t. 6, Prawo zobowiązań – część ogólna, red. A. Olejniczak, Warszawa 2009. Kaliński M., Szkoda na mieniu i jej naprawienie, Warszawa 2014.
Koch A., Metodologiczne zagadnienia związku przyczynowego w prawie cywilnym, Poznań 1975.
Krzekotowska K., Malinowska-Wójcik M., Ochrona praw lokatorów i mieszkaniowy zasób gminy, wyd. II, Lex 2021, komentarz do art. 18. Łazarska A., Rzetelny proces cywilny, Warszawa 2012.
Nesterowicz M., w: Prawo prywatne czasu przemian. Księga pamiątkowa dedykowana Profesorowi Stanisławowi Sołtysińskiemu, red. A Nowicka, Poznań 2005.
Nowicki M.A., Broniowski przeciwko Polsce wyrok ETPC z dnia 22 czerwca 2004 r., skarga nr 31443/96.
Nowicki M.A., Komentarz do art. 1 Protokołu nr 1 do Konwencji o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności, w: Wokół Konwencji Europejskiej, Komentarz do Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, wyd. VIII stan prawny na 1 lipca 2021 r., wersja Lex.
Nowicki M.A., Nowy Europejski Trybunał Praw Człowieka. Wybór orzeczeń 1999–2004, Zakamycze 2005.
Ohanowicz A., Zobowiązania. Zarys według Kodeksu cywilnego. Część ogólna, Warszawa–Poznań 1965.
Olejniczak A., Kidyba A. (red.), Kodeks cywilny. Komentarz. Tom III. Zobowiązania – część ogólna, Komentarz do art. 361, wyd. II, Lex 2014.
Radwański Z., Olejniczak A., Zobowiązania, Warszawa 2012.
Szpunar A., Rozważania nad odszkodowaniem i karą, PiP 1974, nr 6.
Szpunar A., Ustalenie odszkodowania w prawie cywilnym, Warszawa 1973.
Szpunar A., Ustalenie odszkodowania według przepisów Kodeksu cywilnego, NP 1965, nr 4.
Szpunar A., Zakres obowiązku naprawienia szkody, PiP 1960, nr 1.
Tuora-Schwierskot E., Prawo własności w prawie wspólnotowym a regulacje prawa krajowego, w: B. Stępień-Załucka, Konstytucyjne prawo własności – sposoby naruszenia i środki ochrony, Warszawa 2021.
Vollkommer M., Einleitung, Zöller, Kommentar zur Zivilproezesordnung, 29 wyd. 2010.
Winiarz J., Ustalenie wysokości odszkodowania, Warszawa 1962.
Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Na tych samych warunkach 4.0 Międzynarodowe.