Kształtowanie się wybranych elementów prawa do obrony w postępowaniu w sprawach o wykroczenia
pdf

Słowa kluczowe

obrona, obwiniony, obrońca, gwarancje procesowe, wykroczenie, postępowanie w sprawach o wykroczenia, postępowanie karne

Jak cytować

Sowiński, P. K. (2024). Kształtowanie się wybranych elementów prawa do obrony w postępowaniu w sprawach o wykroczenia. Ius Novum, 18(1), 58–83. Pobrano z https://iusnovum.lazarski.pl/iusnovum/article/view/1485

Abstrakt

Tekst stanowi analizę rozwiązań normatywnych dotyczących prawa do obrony w polskim postępowaniu w sprawach o wykroczenia. Omówiono kształtowanie się wybranych elementów prawa do obrony, poczynając od rozwiązań przedwojennych aż po czasy współczesne. Autor wskazuje na autonomiczność rozwiązań obowiązujących w Kodeksie postępowania w sprawach o wykroczenia z 2001 roku, ale też na ich podobieństwa do prawa do obrony w sprawach karnych, które stanowi najobszerniejszy wzorzec tego prawa.

pdf

Bibliografia

Adamiak B., Borkowski J., Kodeks postępowania administracyjnego. Komentarz, Warszawa 2011.

Baj A., Czy osoba podejrzana jest stroną postępowania przygotowawczego?, „Prokuratura i Prawo” 2016, nr 10.

Chauvin T., Stawecki T., Winczorek P., Wstęp do prawoznawstwa, Warszawa 2009.

Czarnecki P., Sprawozdanie z konferencji nt. „Postępowanie w sprawach o wykroczenia – w poszukiwaniu optymalnego modelu” (Dębe, 19–21 października 2014), „Prokuratura i Prawo” 2015, nr 6.

Daszkiewicz W., Taktyka kryminalistyczna a procesowe gwarancje jednostki i prawa obywatelskie, „Państwo i Prawo” 1985, nr 3.

Dąbkiewicz K., Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia, LEX 2017.

Florczak-Wątor M., Komentarz do art. 42, w: Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej. Komentarz, red. P. Tuleja, LEX 2021.

Gostyński Z., Obowiązek informowania uczestników postępowania o ich obowiązkach i uprawnieniach jako przejaw zasady uczciwego (rzetelnego) procesu, w: Zasady procesu karnego wobec wyzwań współczesności. Księga ku czci Profesora Stanisława Waltosia, red. J. Czapska, A. Gaberle, A. Światłowski, A. Zoll, Warszawa 2000.

Grzegorczyk T., Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia, Warszawa 2002.

Grzegorczyk T., Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia. Komentarz, LEX 2012.

Grzegorczyk T., Tylman J., Świecki D. (red.), Olszewski R. (red.), Małolepszy A., Rydz-Sybilak

K., Misztal P., Kasiński J., Kurowski M., Błoński M., Polskie postępowanie karne, Warszawa 2022.

Gubiński A., Prawo wykroczeń, Warszawa 1980.

Jabłoński M., Prawo do obrony i domniemanie niewinności, w: Realizacja i ochrona konstytucyjnych wolności i praw jednostki w polskim porządku prawnym, red. M. Jabłoński, Wrocław 2014.

Jamróz L., Konstytucyjne prawo do obrony przed sądem RP, w: Konstytucyjno-ustawowa regulacja stosunków społecznych w Rzeczypospolitej Polskiej i Republice Białoruś, red. J. Matwiejuk, Białystok 2009.

Kardas P., Prawo karne w świetle standardów konstytucyjnych, „Państwo i Prawo” 2022, nr 10.

Kil J., Prawo do obrony jako publiczne prawo podmiotowe, „Zeszyty Prawnicze” 2022, nr 22.1.

Kiełtyka A., Paśkiewicz J., Rogalski M. (red.), Ważny A., Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia. Komentarz, Warszawa 2022.

Kmiecik Z.R., Rozdział V Przesłuchanie strony, w: Przesłuchanie świadka i strony w postępowaniu administracyjnym, LEX 2022.

Kotowski W., Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia. Komentarz, LEX 2003.

Korzeniewska-Lasota A., Odpowiednie stosowanie przepisów kodeksu postępowania karnego w postępowaniu w sprawach odpowiedzialności dyscyplinarnej adwokatów, Część 1. Zagadnienia ogólne, „Palestra” 2013, nr 9–10.

Kulesza C., Komentarz do art. 16, w: Kodeks postępowania karnego. Komentarz, red. K. Dudka, LEX 2020.

Lewiński J., Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia. Komentarz, LEX 2009 / LEX 2011.

Marek A., Prawo wykroczeń, Warszawa 1996.

Marszał K., Proces karny, Katowice 1997.

Murzynowski A., Istota i zasady procesu karnego, Warszawa 1994.

Sarnecki P., Komentarz do art. 42, w: Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej. Komentarz, red. L. Garlicki, M. Zubik, LEX 2016.

Siedlecki W., Postępowanie cywilne w zarysie, Warszawa 1972.

Skowron A., Udział obrońcy w postępowaniu w sprawach o wykroczenia, „Przegląd Sądowy” 2005, nr 3.

Skowron A., Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia. Komentarz, LEX 2010.

Skowron A., Rzetelny proces karny w ujęciu Karty Praw Podstawowych Unii Europejskiej oraz Europejskiej Konwencji Praw Człowieka i Podstawowych Wolności, „Prokuratura i Prawo” 2017, nr 11.

Stefański R.A., Czynności wyjaśniające w sprawach o wykroczenie, „Prokuratura i Prawo” 2001, nr 12.

Stefański R.A., Obrona obligatoryjna w polskim procesie karnym, Warszawa 2012.

Stefański R.A., Konstytucyjne prawo do obrony a obrona obligatoryjna w świetle noweli z dnia 27 września 2013 roku, w: Prawo do obrony w postępowaniu penalnym. Wybrane aspekty, red. M. Kolendowska-Matejczuk, K. Szwarc, Warszawa 2014.

Sowiński P.K., Uprawnienia składające się na prawo oskarżonego do obrony. Uwagi na tle czynności oskarżonego i organów procesowych, Rzeszów 2012.

Sowiński P.K., Prawo oskarżonego do obrony w procesie karnym. Obrona formalna, Rzeszów 2022.

Stachowiak S., Wniosek o ukaranie w ujęciu kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia, „Prokuratura i Prawo” 2002, nr 12.

Światłowski A., Komentarz do art. 1, w: Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia. Komentarz, red. A. Sakowicz, Warszawa 2020.

Świecki D., Metodyka pracy sędziego w sprawach o wykroczenia, Warszawa 2007.

Światłowski A.R., Rozdział 2.2. Postępowanie w sprawach o wykroczenia, w: System Prawa Karnego Procesowego. Tom I. Zagadnienia ogólne, red. P. Hofmański, LEX 2013.

Vitkauskas D., Dikov G., Protecting the Right to a Fair Trial Under the European Convention on Human Rights – A Handbook for Legal Practitioners, Strasburg 2012.

Waltoś S., Postępowania szczególne w procesie karnym (Postępowania kodeksowe), Warszawa 1973.

Waltoś S., Proces karny. Zarys systemu, Warszawa 1996.

Wąsek-Wiaderek M., Moment uzyskania statusu biernej strony postępowania karnego z perspektywy konstytucyjnej i międzynarodowej, w: Wokół gwarancji współczesnego procesu karnego. Księga jubileuszowa Prof. P. Kruszyńskiego, red. M. Rogacka-Rzewnicka, H. Gajewska- Kraczkowska, B.T. Bieńkowska, Warszawa 2015.

Wiliński P. (red.), Stachowiak S., Gerecka-Żołyńska A., Janusz-Pohl B., Karlik P., Kusak M., Polski proces karny, Warszawa 2020.

Wójcicka E., Odpowiednie stosowanie przepisów kodeksu postępowania administracyjnego do rozpatrywania petycji, „Zeszyty Prawnicze UH-P w Częstochowie” 2021, nr 20.3, s. 267.

Creative Commons License

Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Na tych samych warunkach 4.0 Międzynarodowe.