Abstrakt
W tekście przedstawiono podstawowe informacje dotyczące celu powołania do życia samorządu zawodowego adwokatów i radców prawnych, a także zasad funkcjonowania tych zawodów. Wskazano możliwe przekroczenie uprawnień przez oba te samorządy zawodowe w zakresie, w jakim ustanawiają one deontologiczny obowiązek powstrzymania się przez ich przedstawicieli od składania w procesach sądowych wniosków dowodowych, jeżeli ich realizacja wymagałaby uchylenia wiążącej tajemnicy zawodowej adwokackiej i tajemnicy radcy prawnego. Autor stoi na stanowisku, że taki zakaz jest sprzeczny z pełnioną przez adwokatów i radców prawnych rolą zarówno w życiu społecznym, jak i w realiach procesowych. W ocenie autora zakaz ten jest trudny do pogodzenia z ideą świadczonej przez adwokatów i radców prawnych pomocy prawnej oraz nakazem kierunkowego działania wyłącznie na korzyść ich klientów. Zdając sobie sprawę z możliwych kontrowersji, tekst ten stanowi zarazem zaproszenie do ewentualnej dyskusji.
Bibliografia
Chojniak Ł., O zasadzie prawdy materialnej w procesie karnym w świetle Konstytucji RP, „Państwo i Prawo” 2013, nr 9.
Gawryluk M., Prawo o adwokaturze. Komentarz, Warszawa 2012.
Grzegorczyk T., Kodeks postępowania karnego. Tom I. Artykuły 1–467. Komentarz, LEX 2014.
Grzeszczyk W., Kodeks postępowania karnego. Komentarz, LEX 2014.
Juchacz W., Zasada kontradyktoryjności w nowym procesie karnym, „Studia z Zakresu Nauk Prawnoustrojowych. Miscellanea” 2013, nr 3.
Kolendowska-Matejczuk M., Prawo do obrony w postępowaniu penalnym. Wybrane aspekty, Warszawa 2014.
Kosiński E., Prawny status zawodu lekarza. Wybrane zagadnienia, „Studia Prawa Publicznego” 2019, nr 3 (15).
Kruk E., Skarga oskarżycielska jako przejaw realizacji prawa do oskarżania uprawnionego oskarżyciela w polskim procesie karnym, Lublin 2016.
Kruszyński P., Stanowisko prawne obrońcy w procesie karnym, Białystok 1991.
Malicka A., Granice działań obrońcy w polskim procesie karnym, w: Z problematyki funkcji procesu karnego, red. T. Grzegorczyk, J. Izydorczyk, R. Olszewski, Warszawa 2013.
Modrzejewski M., Pozycja ustrojowa notariusza, „Nowy Przegląd Notarialny” 2008, nr 1, s. 25–38.
Paluszkiewicz H., Komentarz do art. 86, w: Kodeks postępowania karnego. Komentarz, red. K. Dudka, LEX 2023.
Pietrzak M., Tajemnica adwokacka jako fundamentalny element systemu ochrony praw i wolności, „Palestra” 2019.
Pożaroszczyk D., Prawda w procesie karnym, „Studia Iuridica” 2011, nr 53.
Sowiński P.K., Jeszcze o tajemnicy adwokackiej z perspektywy przepisów art. 178 pkt 1 i art. 180 § 2 k.p.k. Uwagi polemiczne, „Roczniki Naukowe KUL” 2019, nr 1.
Sowiński P.K., Prawo świadka do odmowy zeznań w procesie karnym, Warszawa 2004.
Sowiński P.K., Uchylenie tajemnicy zawodowej w trybie art. 180 § 2 k.p.k. a niezależność zawodowa radcy prawnego. Uwagi polemiczne, „Radca Prawny. Zeszyty Naukowe” 2023, nr 2.
Tuleja P., Komentarz do art. 17, w: P. Czarny, M. Florczak-Wątor, B. Naleziński, P. Radziewicz, P. Tuleja, Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej. Komentarz, LEX 2023.
Turczyn A., Komentarz do art. 261, w: Kodeks postępowania cywilnego. Postępowanie procesowe. Komentarz aktualizowany, red. O.M. Piaskowska, LEX 2023.
Wierzbicka K., Uprawnienia obrońcy w procesie karnym – wybrane zagadnienia, „Themis Polska Nova” 2018, nr 2 (14).
Wiliński P., Zasada prawa do obrony w polskim procesie karnym, Kraków 2006.
Woźniewski K., Inicjatywa dowodowa w polskim prawie karnym procesowym, Gdynia 2001.
Zabłocki S., Art. 167 k.p.k. po nowelizacji – wstępne nakreślenie problemów, „Czasopismo Prawa Karnego i Nauk Penalnych” 2015, nr 2.

Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Na tych samych warunkach 4.0 Międzynarodowe.
Prawa autorskie (c) 2025 Uczelnia Łazarskiego, Warszawa