Zakres słusznego odszkodowania przy wywłaszczaniu nieruchomości pod budowę Centralnego Portu Komunikacyjnego
pdf

Słowa kluczowe

wywłaszczenie, słuszne odszkodowanie, specustawa, ustawa o CPK, zasada korzyści, zakres odszkodowania

Jak cytować

Czarnik, Z. (2025). Zakres słusznego odszkodowania przy wywłaszczaniu nieruchomości pod budowę Centralnego Portu Komunikacyjnego. Ius Novum, 19(1), 1–14. Pobrano z https://iusnovum.lazarski.pl/iusnovum/article/view/2002

Abstrakt

W artykule podjęto analizę uregulowań ustawy o CPK, dotyczących odszkodowań za przejęcie nieruchomości pod budowę CPK. Szczegółowe rozważania koncentrują się na ocenie przyjętych w ustawie rozwiązań prawnych, będących podstawą określenia wysokości odszkodowania za wywłaszczenie, zwłaszcza mechanizmów wprowadzających możliwość jego zwiększania. Odniesieniem dla czynionych ustaleń jest wyrażona w art. 21 ust. 2 Konstytucji RP zasada słusznego odszkodowania jako konieczny warunek dopuszczalności wywłaszczenia w prawie polskim oraz ogólny model odszkodowawczy przyjęty w prawie wywłaszczeniowym, a skonkretyzowany w ustawie o gospodarce nieruchomościami. Na gruncie tych założeń zasadny jest wniosek, że przepisy odszkodowawcze ustawy o CPK wpisują się w ogólne założenia prawa wywłaszczeniowego, i tym samym powielają jego nieczytelne rozwiązania w zakresie ustalania wysokości odszkodowania. Natomiast w sposób odmienny od reguł ogólnych modyfikują zasadę korzyści, wprowadzając w tym obszarze rozwiązanie, które w swej treści nie narusza konstytucyjnej zasady słusznego odszkodowania, chociaż nie usuwa wątpliwości związanych z charakterem prawnym tak konstruowanych zwiększeń wysokości odszkodowania.

pdf

Bibliografia

Agopszowicz A., Odpowiedzialność odszkodowawcza gmin według przepisów KPA i ustawy o NSA, „Samorząd Terytorialny” 1996, nr 11.

Bieniek G., Hopfer A., Marmaj Z., Mzyk E., Źróbek R., Komentarz do ustawy o gospodarce nieruchomościami. Tom II, Warszawa–Zielona Góra 1998.

Boć J., Wyrównywanie strat legalnych wynikłych z legalnych działań administracji, Wrocław 1971.

Czachórski W., Zobowiązania. Zarys wykładu, Warszawa 1994.

Czarnik Z., Słuszne odszkodowanie za wywłaszczenie nieruchomości, Warszawa 2019.

Drozd E., Truszkiewicz Z., Gospodarka gruntami i wywłaszczenie nieruchomości. Komentarz, Poznań 1994.

Gdesz M., Zasada korzyści w prawie wywłaszczeniowym, „Zeszyty Naukowe Sądownictwa Administracyjnego” 2022, nr 1.

Habdas M., Publiczna własność nieruchomości, Warszawa 2012.

Kaliński M., Szkoda w mieniu i jej naprawienie, Warszawa 2008.

Korybski A., Język prawny a wykładnia operatywna (wybrane zagadnienia), w: Wykładnia operatywna prawa – perspektywa teoretyczna i dogmatyczna, red. L. Leszczyński, A. Szot, Toruń 2017.

Pawłowski S., Wybrane aspekty procesu wywłaszczania nieruchomości. Kryzys prawa administracyjnego, w: Tom IV. Wykładnia i stosowanie prawa administracyjnego, red. D.R. Kijowski, P.J. Suwaj, Warszawa 2012.

Szewczyk M., Konstytucyjna zasada pełnego odszkodowania i jej realizacja w ustawodawstwie zwykłym, w: Prawo administracyjne w okresie transformacji, red. E. Knosala, A. Matan, G. Łaszczyca, Kraków 1990.

Wolanin M., Gdesz M., Zasada korzyści w wycenie nieruchomości przeznaczonych na cele publiczne, „Nieruchomości” 2022, nr 2, C.H. Beck.

Woś T., Wywłaszczenie nieruchomości i ich zwrot, Warszawa 2007.

Wróbel A., Ustawowe przesłanki zwrotu wywłaszczonej nieruchomości w orzecznictwie sądowym, w: Obrót nieruchomościami w praktyce notarialnej, Kraków 1997.

Zaradkiewicz K., w: M. Safjan, L. Bosek, Konstytucja RP. Tom I. Komentarz. Art. 1–86, Warszawa 2016.

Creative Commons License

Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Na tych samych warunkach 4.0 Międzynarodowe.

Prawa autorskie (c) 2025 Uczelnia Łazarskiego, Warszawa