Abstrakt
W niniejszym artykule omówiono zagadnienia związane z wydaniem Europejskiego Nakazu Dochodzeniowego (END) na etapie postępowania przygotowawczego w przypadku, gdy jego przedmiotem jest uzyskanie od banku zagranicznego informacji objętych tajemnicą bankową. W ramach podjętych rozważań zwrócono uwagę na istotę tego instrumentu współpracy międzynarodowej w sprawach karnych i jego wszechstronny charakter. Głównym problemem, który ujawnił się w praktyce prokuratorsko-sądowej, jest określenie podmiotu właściwego do wydania Europejskiego Nakazu Dochodzeniowego w fazie in rem postępowania przygotowawczego. W ramach tego problemu chodzi również o ustalenie, czy w takiej sytuacji procesowej konieczne jest uzyskanie zgody sądu okręgowego na dostęp do tajemnicy bankowej i czy ma to wpływ na zakres kompetencji sądu lub prokuratora. Przeprowadzona w artykule kwerenda orzecznictwa i towarzyszących mu głosów doktryny ujawniła niejednolite, wręcz wzajemnie wykluczające się podejście do tego zagadnienia. Krytyczne spojrzenie na zaprezentowany wachlarz poglądów umożliwiło zajęcie klarownego stanowiska w ww. zakresie i sformułowanie postulatu de lege ferenda.
Bibliografia
Buczma S.R., w: S.R. Buczma, R. Kierzynka, Europejski nakaz dochodzeniowy. Nowy model współpracy w sprawach karnych w Unii Europejskiej, Warszawa 2018.
Janicz M., w: Kodeks postępowania karnego, Komentarz, red. K. Dudka, Warszawa 2020.
Klimczak J., Wzorek D., Zielińska E., Europejski nakaz dochodzeniowy w praktyce sądowej i prokuratorskiej – ujawnione problemy i perspektywy rozwoju, Warszawa 2022.
Kluza J., Implementacja w polskim porządku prawnym dyrektywy o europejskim nakazie dochodzenia, „Zeszyty Naukowe Towarzystwa Doktorantów UJ. Nauki Społeczne” 2018, nr 21 (2).
Kobes P., Czy prokurator może wydać europejski nakaz dochodzeniowy? Omówienie wyroku TS z dnia 8 grudnia 2020 r., C-584/19 (Staatsanwaltschaft Wien), LEX/el. 2020.
Kosowski J., Europejski Nakaz Dochodzeniowy – zagadnienia wybrane, „Wiedza Obronna” 2021, t. 277, nr 4.
Król A., Europejski nakaz dochodzeniowy jako kompleksowy instrument współpracy w sprawach karnych w Unii Europejskich, „Rocznik Administracji Publicznej” 2019, nr 5.
Krzysztofiuk G., Europejski nakaz dochodzeniowy, „Prokuratura i Prawo” 2015, nr 12.
Kuczyńska H., Komentarz do art. 589w k.p.k., w: Kodeks postępowania karnego. Komentarz 2021, red. J. Skorupka, Legalis.
Kusak M., Dowody zagraniczne. Gromadzenie i dopuszczalność w polskim procesie karnym. Przewodnik z wzorami, Warszawa 2019.
Kusak M., Europejski Nakaz Dochodzeniowy – przełom w dziedzinie europejskiego ścigania karnego?, „Ruch Prawniczy, Ekonomiczny i Socjologiczny” 2012, R. LXXIV, nr 2.
Ochnio A.H., Europejski nakaz dochodzeniowy dotyczący informacji objętych tajemnicą bankową. Glosa do postanowienia Sądu Apelacyjnego w Katowicach – Wydział II Karny z dnia 4 września 2018 r., II Akz 645/18, OSP 2021, nr 7–8.
Stefański R.A., Skuteczność przedstawienia zarzutów, „Prokuratura i Prawo” 2013, nr 6.