Granice inicjatywy dowodowej sądu pierwszej instancji a rzetelne postępowanie dowodowe
pdf

Słowa kluczowe

postępowanie karne, inicjatywa dowodowa sądu, bezstronność sędziego, rzetelne postępowanie dowodowe, oskarżony

Jak cytować

Skwarcow, M. (2024). Granice inicjatywy dowodowej sądu pierwszej instancji a rzetelne postępowanie dowodowe. Ius Novum, 18(1), 84–103. Pobrano z https://iusnovum.lazarski.pl/iusnovum/article/view/1486

Abstrakt

Celem niniejszego artykułu jest określenie granic inicjatywy dowodowej sądu pierwszej instancji, który obarczony jest obowiązkiem realizacji celów postępowania karnego wyrażonych w art. 2 § 1 pkt 1 i § 2 k.p.k., ocenianych z punktu widzenia rzetelności postępowania dowodowego, będącego elementem koncepcji rzetelnego procesu karnego. Aktywność dowodowa sądu została więc poddana analizie przez pryzmat warunków, jakie wynikają z art. 6 ust. 1 i 3 EKPC, w szczególności zasad niezawisłości, bezstronności, kontradyktoryjności, bezpośredniości i warunku dostępu do materiałów postępowania karnego. Artykuł ma charakter dogmatyczny, jest oparty na analizie obowiązujących norm prawa krajowego i przepisów Konwencji Rzymskiej, tak z punktu widzenia poglądów doktryny, jak i orzecznictwa sądów krajowych oraz Trybunału w Strasburgu, przez co publikacja jest przeznaczona zarówno dla przedstawicieli doktryny, jak i prawników praktyków – uczestników postępowania karnego. Na podstawie tej analizy można przyjąć, że inicjatywa dowodowa sądu ujęta w szerszym znaczeniu, czyli rozumiana jako uprawnienie do wprowadzania dowodów na forum rozprawy głównej, sposób (metodę) przeprowadzenia dowodu i prawo dostępu do materiałów zgromadzonych w toku postępowania, nie może ograniczać prawa stron postępowania, w tym zwłaszcza strony słabszej, jaką jest oskarżony, do podejmowania własnej aktywności dowodowej. Pozbawienie sądu prymatu niezawisłości i bezstronności, ograniczenie stron w możliwości prowadzenia sporu na rzecz inkwizycyjnie działającego organu postępowania jurysdykcyjnego naruszają prawo do rzetelnego postępowania dowodowego. Sąd, strzegąc wartości, jaką jest prawda materialna, nie powinien nigdy zapominać, że jego rolą jest wymierzanie sprawiedliwości – jest więc ważącym wszystkie racje arbitrem. Poszukiwanie dowodów tylko w celu udowodnienia winy oskarżonego kłóci zatem się z istotą funkcji procesowej orzekania i powoduje, że sąd staje się kolejnym rzecznikiem oskarżenia. Wszechstronne wyjaśnienie przez sąd okoliczności sprawy nie może zatem prowadzić do wytrącenia stronom oręża z ręki, jakim jest bez wątpienia ich inicjatywa dowodowa.

pdf

Bibliografia

Barącz M., Pojęcie i cechy „uczciwego procesu”, „Państwo i Prawo” 1991, nr 2.

Cieślak M., Dzieła wybrane, tom I. Zagadnienia dowodowe w procesie karnym, red. S. Waltoś, Kraków 2011.

Cieślak M., Polska procedura karna. Podstawowe założenia teoretyczne, Warszawa 1984.

Gaberle A., Dowody w sądowym procesie karnym, Warszawa 2010.

Gardocka T., Podstawowe zasady postępowania dowodowego na rozprawie głównej, „Studia Iuridica” 1985, nr 13.

Grzegorczyk T., w: T. Grzegorczyk, J. Tylman, Polskie postępowanie karne, Warszawa 2011.

Hofmański P., Świadek anonimowy w procesie karnym, Kraków 1998.

Jasiński W., Zasada bezstronności, w: System Prawa Karnego Procesowego, tom III, cz. 2, red. P. Wiliński, Warszawa 2014.

Kmiecik R., w: Prawo dowodowe. Zarys wykładu, red. R. Kmiecik, Kraków 2005.

Kremens K., Dostęp sądu do akt postępowania przygotowawczego po nowelizacji k.p.k. – czego powinniśmy nauczyć się od Amerykanów, w: Kontradyktoryjność w polskim procesie karnym, red. P. Wiliński, Warszawa 2013.

Kuczyńska H., Analiza porównawcza modelu rozprawy głównej. Między kontradyktoryjnością a inkwizycyjnością, Warszawa 2022.

Lach A., Rzetelne postępowanie dowodowe w sprawach karnych w świetle orzecznictwa strasburskiego, Warszawa 2018.

Murzynowski A., Istota i zasady procesu karnego, Warszawa 1994.

Nowak C., Prawo do rzetelnego procesu sądowego w świetle EKPC i orzecznictwa ETPC, w: Rzetelny proces karny, red. P. Wiliński, Warszawa 2009.

Nowicki M.A., Wokół Konwencji Europejskiej, Komentarz do Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, Warszawa 2010.

Pagiela A., Zasada „fair trial” w orzecznictwie Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, „Ruch Prawniczy, Ekonomiczny i Społeczny” 2003, nr 2.

Stefański R.A., Referat rzetelne postępowanie przed sądem pierwszej instancji, w: Rzetelny proces karny. Materiały konferencji naukowej Trzebieszowice 17–19 września 2009 r., red. J. Skorupka, W. Jasiński, Warszawa 2010.

Szymanek J., Pojęcie rzetelnego procesu sądowego, w: Rzetelny proces sądowy. Doktryna. Prawo. Praktyka, red. J. Szymanek, Warszawa 2021.

Świecki D., Bezpośredniość czy pośredniość w polskim procesie karnym. Analiza dogmatycznoprawna, Warszawa 2013.

Waltoś S., Kontradyktoryjność a prawda materialna, w: Kontradyktoryjność w polskim procesie karnym, red. P. Wiliński, Warszawa 2013.

Waltoś S., Hofmański P., Proces karny. Zarys systemu, Warszawa 2018.

Wędrychowski M.P., Prawo do „uczciwiej rozprawy” w Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, „Przegląd Sądowy” 1991, nr 2.

Wiliński P., Pojęcie rzetelnego procesu karnego, w: Księga ofiarowana Prof. Stanisławowi Stachowiakowi, Warszawa 2008.

Wiliński P., Pojęcie rzetelnego procesu karnego, w: Rzetelny proces karny, red. P. Wiliński, Warszawa 2009.

Woźniewski K., Inicjatywa dowodowa w polskim prawie karnym procesowym, Gdańsk 2001.

Creative Commons License

Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Na tych samych warunkach 4.0 Międzynarodowe.